Bialorus
Białoruś staje się coraz częściej krajem pierwszych podróży naszych myśliwych. Można spotkać tu medalowe odyńce, potężne jelenie byki, łosie, ale przede wszystkim zainteresowaniem cieszą się wilki, głuszce i cietrzewie. Na większość z tych gatunków można polować zarówno indywidualnie jak i zbiorowo. Trzeba się jednak liczyć z tym, że mentalność naszych wschodnich sąiadów powoduje, iż polowania zbiorowe na zwierzynę grubą są raczej mało atrakcyjne. Dlatego też większość myśliwych decyduje się na polowania indywidualne.
Polowanie na głuszce i cietrzewie zaczyna się już od 10 kwietnia i trwa przez niemal miesiąc. Na kwaterze przebywa od 2 do 3 myśliwych i codziennie rano myśliwi udają się na polowanie na głuszca. W czasie wolnym mogą zapolować na słonki oraz kaczory (z krekuchą).
Polowanie na grube odyńce najlepiej przeprowadzić na dojrzewających owsach lub też w okresie zimowym na karmiskach. Zimą trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz dobrą optykę umożliwiającą strzelanie w nocy. Na odyńce często poluje się również pod koniec zimy- w lutym. Zwierzęta chętniej wtedy przychodzą na karmiska. Najlepiej zaopatrzyć się wtedy w noktowizor, który uchroni nas od popełnienia pomyłki i pozwoli wybrać okazałego odyńca.
Polowanie na łosie będzie odbywać się głównie w okresie bukowiska. Trofea pozyskiwanych osobników wahają się pomiędzy 8 a 12 kg i rzadko przekraczają tę granicę. Istnieje możliwość pozyskania byków łosia również podczas polowań zbiorowych jednak wtedy nie mamy za dużych możliwości na wybór konkretnego osobnika.
Polowanie na wilki to niestety kwestia myśliwskiego szczęścia. Czasem uda się pozyskać tego niezwykle czujnego drapieżnika przy okazji polowań indywidualnych czy zbiorowych na dziki. Najatrakcyjniejsze są jednak polowania przy użyciu fladr... o ile tylko uda się zafladrować wilki. Ze względu na to, że myśliwi białoruscy nie zostawiają w fladrach żadnych przejść polowanie to jest niezwykle efektywne. Obecne przepisy Cites nie zezwalają na wwóz trofeów z wilków pozyskanych na terytorium Białorusi na terytorium Polski.
Bazując na naszym doświadczeniu zalecamy klientom korzystanie z transportu samolotowego na trasie Warszawa - Mińsk. Mimo, iż koszty takiej oganizacji są nieco wyższe, to zaoszczędza to nam sporo czasu przy odprawach granicznych. Trudno w to uwierzyć, ale kontrola broni na białoruskim lotnisku zajmuje zaledwie 10 minut przy grupie 5-6 osobowej. Koszt biletu lotniczego to około 850 PLN w obie strony (kupiony odpowiednio wcześniej może być tańszy).
GALERIA POLOWANIA NA BIAŁORUSI
